Spływy kajakowe Mazury

malowniczą rzeką Sapiną

RZEKA SAPINA

Sapina ma długość 47,6 km, szerokość do 20m, głębokość do 1 m. Rzeka ma swój początek w Puszczy Boreckiej, ale niektórzy badacze uważają, że znajduje się ono w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Czarne, Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus (z jego odnogą jeziorem Brżąs), Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty. W jej zlewni jest rzeka Bobrówka, która bierze początek obok wsi Kuty. Bobrówka przepływa przez jeziora: Czarna Kuta i Głęboka Kuta, a kończy bieg w jeziorze Stręgiel.

Na rzece wybudowana została w 1910 Śluza Przerwanki (obok wsi Przerwanki). Jej zadaniem było spiętrzanie wody na jeziorze Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość 25 metrów i szerokość 4 metrów. Śluza spiętrza wodę na wysokość jednego metra.

Trasa żeglarska na Sapinie od jeziora Święcajty do jeziora Gołdopiwo ma 29 km długości, a szlak kajakowy sięga dalej do jeziora Kruklin i ma długość 34 kilometrów.

Proponujemy

pańswu trzy trasy

Krótka - długość trasy: 4 km

czas: 1 – 1,5h, cena – 70 zł

Spływ krótki rozpoczyna się na skraju jeziora Kruklin, który po przeprawie ok 1km wpada do rzeki Sapina. Rzeką płyniemy ok 0,5km i wpływamy do jeziora Patelnia, na którego przeciwległej stronie znów zaczyna się Sapina. Malowniczy teren urozmaica Zwalony Most, którego historia związana jest z czasów Prus Wschodnich, a wyburzony został po II wojnie światowej przez Polaków w celu uniemożliwienia Armii Radzieckiej grabieży miejscowej ludności.

Za mostem, samą rzeką płyniemy ok 2,5 km. Przepływamy przez całą miejscowość Kruklanki. U końca jej biegu spływ kończy się w bazie, skąd ruszyliśmy na wyprawę

Średnia - długość trasy: 8 km

czas; 2,5 – 3,5, cena – 80 zł

Spływ średni wiąże się ze spływem krótkim. Dodatkowo wytrwali kajakarze muszą zmierzyć się z przepłynięciem całego jeziorem Kruklin.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy im linia brzegowa jeziora bogata w mazurskie lasy, moczary, niezanieczyszczone cywilizacją, gdzie osiedla się dzikie ptactwo tj. żurawie, czaple, kormorany i dzikie gęsi. Można również spotkać bobra, a w lesie wypatrzeć wilka. łosia, lisa czy borsuka.

Długa - długość trasy 21 km

czas 5-7h, cena – 90 zł

Spływ długi zaczyna się w ośrodku „ Domki Mazurski Klon” nad rzeką Sapina. Po krótkim odcinku rzeki wpływamy do jeziora Gołdopiwo. Na jego drugiej stronie czeka na nas przeprawa przez śluzę w Przerwankach. Następnie rzeką płyniemy do krętego jeziora Wilkus. U jego ujścia wpływamy znów do rzeki Sapiny i wypływamy na jeziorze Pozezdrze, na którym w połowie po lewej stronie jest plaża , gdzie można zrobić krótki odpoczynek.

Z jeziora Pozezdrze wpływamy do najbardziej urokliwego i najdłuższego odcinka rzeki, który kończy się na jeziorze Stręgiel. Lewym brzegiem jeziora i później znów rzeką zmierzamy do jeziora Święcajty. Po wpłynięciu tuż za rybaczówką kierujemy się w lewą stronę. Następnie już prosto przy brzegu do plaży, gdzie kończy się spływ.

Na wyposażeniu posiadamy

20 kajaków dwuosobowych, kapoki oraz bus 9-osobowy, który służy do przewożenia klientów i sprzętu. W przypadku mniejszego nasilenia ruchu kajakowego jest możliwość przywozu i odwozu gości wypoczywających poza Kruklankami. Siedziba znajduje się na linii brzegowej rzeki Sapiny w odległości 300m od jeziora Gołdopiwo. Na teranie znajdują się sanitariaty oraz bezpieczne miejsce na samochód. W porozumieniu z właścicielem zainteresowani mogą skorzystać z atrakcji na teranie posesji oraz grilla i wiaty usytuowanej nieopodal ujścia rzeki Sapiny. Gościom naszego ośrodka przysługuje zniżka.

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy chętnie na wszystkie pytania